Şanzıman Nedir?

Araç motorunun dönüş hareketini baskı balata vasıtası ile vites dişlilerine, dişliler sayesinde şaft veya diferansiyele aktaran uygun hız ve torkun sağlanmasını sağlayan mekanik yapıdır. Aynı zamanda vites kutusu olarakda anılmaktadır. Şanzıman durduğumuz anda motorun hareketinin diferansiyelden ayrılmasını ve hareketin kesilmesini, hareket haline geçebilmemiz için de yeniden diferansiyel veya şafta yönlendirmesini sağlamaktadır. Hareket halindeki aracın uygun hıza çıkmasını aracın zorlandığı durumlarda küçük dişlilere geçiş ile aracın daha yavaş ama daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır. Otomatik ve manuel şanzımanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Aşağıda her iki şanzıman tipi için çalışma prensiplerinin görsel anlatımı yer almaktadır. (Youtube Hafif Mühendis Kanalından paylaşılmıştır.)

Manuel Şanzıman :


Otomatik Şanzıman

Bölgemizde bulunan tüm ziyaretçilerimize araç kilometresine uygun araç bakımını, kaliteli hizmet uygun fiyat prensibi ile sunuyoruz.

Not: Bilgilendirme ve yön gösterme amaçlı yazılmıştır. Aracınız ile ilgili arızalarınızı mutlaka işinin ehli ustalarınıza iletiniz. Arızasız ve kazasız günler dileğiyle.