Araç Bakımı Nedir? Bakım Çeşitleri Nelerdir?

Araç bakımı, kullanıma veya zamana bağlı olarak aracınızın sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan parçaların bakıma tabi tutulması veya değiştirilmesidir. Araç bakımları zamana bağlı olarak yıpranan parçaların ve belirli periyotlarda değiştirilmesi tavsiye edilen parçaların herhangi bir arıza durumu oluşmadan değiştirilmesini ifade eder. Bakım türlerini ağır bakım, periyodik bakım ve dönemsel bakımlar olmak üzere kategorize edebiliriz.

Ağır bakımlar genellikle sorun olduğunu veya sorun olacağını hissettiğimiz ve rahatsızlık vermeye başlamış olan buji,bobin baskı-balata, amortisör, disk, balata, rot, rotil, viraj denge kolları vs gibi ağır işçilik gerektiren bakımlara verilen addır. Periyotları bulunmaz ve genellikle arızalı parçaların olumsuz etkilerinin verdiği etkiler neticesinde farkedilmektedir (ses,sarsıntı,konfor kaybı, fren kabiliyetindeki yavaşlama, direksiyon sertleşmesi, sağa-sola çekme,titreme,güç kaybı).

Periyodik bakımlar belirli kilometrelerin veya sürelerin tamamlandığında mutlaka yapılması gereken bakımlardır. İhtiyacı doğrudan hissedilmeye bilir fakat aksatılması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Motor yağ ve soğutma suyu kontrolleri, Polen ve Hava Filtresi kontrolleri, fren hidroliği kontrolü, ateşleme sistemi parçaları-buji ve bobin kontrolü, triger ve V kayışı, araç lastikleri bu bakım türünde yapılan başlıca kontrollerdir.

Yazlık ve Kışlık bakımlar mevsimsel değişimler öncesinde aracımızı yaklaşan mevsim koşullarına hazırlanmamızı gerektiren bakımlardır. Kışın motor antifiriz seviyesinin ölçümü, yazın hava ve polen filtrelerinin değişimi, aşırı sıcak ve soğuklarda bulunulan bölgeye uygun viskozitede yağ kullanımı gibi araç ve modele bağlı değişkenlik gösteren bakımlardır.

Bölgemizde bulunan tüm ziyaretçilerimize araç kilometresine uygun araç bakımını, kaliteli hizmet uygun fiyat prensibi ile sunuyoruz.

Not: Bilgilendirme ve yön gösterme amaçlı yazılmıştır. Aracınız ile ilgili arızalarınızı mutlaka işinin ehli ustalarınıza iletiniz. Arızasız ve kazasız günler dileğiyle.