Fren Nedir? Fren Çeşitleri Nelerdir?

Fren; belirli bir cisme farklı yönde bir kuvvet uygulaması ile hareketli cismin 0 kuvvetine ulaşması veya hareketli bir cisme durağan bir baskı uygulayarak cismin baskı nedeniyle hareketsiz hale gelmesine denilebilir. Günümüz araçlarında bu prensipler doğrultusunda genellikle aşağıda örneklendireceğimiz üç farklı fren sistemi kullanılmaktadır.

Hidrolik frenler; fren pedalına uygulanan bası ile devreye giren ve basınç nedeniyle hareket eden fren kaliperleri balataları sıkıştırarak diske kuvvet uygular. Diske uygulanan kuvvet neticesinde aracınız öncelikle yavaşlayıp daha sonra tamamen duracaktır. Bu fren sisteminde hidrolik yağı kullanılması nedeniyle bakımlarda hidrolik sisteminin kontrol ettirilmesi önem arz etmektedir. Keza fren hidroliğinin kaçırması aracınızın frenlerinin tutmamasına neden olacaktır.

Havalı fren sistemleri; özellikle ağır vasıtalarda kullanılan fren tipidir. Kompresör adı verilen yüksek basınçlı hava üretebilen bu motor sayesinde araç yüksek basınçlı hava üretir ve aracın durabilmesi için bu yüksek basınçlı havayı kullanmaktadır.

-Kampanalı fren sistemleri ; daha eski bir teknoloji olan bu fren sistemi fren pedalına uygulanan kuvvet ile açılan kampanalar vasıtası ile araç yavaşlatılır ve durdurulur idi. Fakat bu fren sisteminde balata tozun su ve çamur gibi etkenlerin tambur içerisinde birikmesi veya aşırı ısınması gibi nedenler ile fren performansı düşebilmekteydi. Günümüz araçlarında artık çoğunlukla tercih edilmemektedir.

Bu sistemler dışında geliştirilmiş araç fren sistemleri birlikte ve daha kompleks yapılan oluşturmaktadır. Elektronik fren kabiliyetini arttıran ana ve destek sistemlerden oluşan sistemlerin başlıcaları: ABS(Antiblock Brake System) aracın frenleme esnasında tekerleklerinin kilitlenmesini önleyen ve aracın hakimiyetinin kararlı kalmasını sağlamayı hedefleyen sistemdir. ESP (Elektronik stabilite program) fren esnasında aracın stabil kalmasını sağlayan ve ihtiyaç halinde frenleri doğru şekilde bırakıp denge sağlanmasını sağlayan yardımcı fren sistemidir. Bunların dışında MSR,BAS,EBA,ASR,EBD gibi genel manada aracın fren kabiliyetini arttırmaya, aracın hakimiyetinin kaybolmasını engellemeye ve fren sonrasında aracın savrulmadan stabil şekilde durabilmesini sağlamaya yardımcı fren sistemleri bulunmaktadır.

Bölgemizde bulunan tüm ziyaretçilerimize araç kilometresine uygun araç bakımını, kaliteli hizmet uygun fiyat prensibi ile sunuyoruz.

Not: Bilgilendirme ve yön gösterme amaçlı yazılmıştır. Aracınız ile ilgili arızalarınızı mutlaka işinin ehli ustalarınıza iletiniz. Arızasız ve kazasız günler dileğiyle.