Motor Revizyonu Nedir? Hangi Durumlarda Motor Revizyonu Gerekir?

Motor revizyonu; ihtiyaç hissedildiğinde motorun mekanik parçalarında yapılan değişiklik olarak ifade edilebilir. Peki ihtiyaç hissetmek diyerek neyi ifade etmeye çalışıyoruz? Aracın fabrika çıkış verilerinde elde edilmiş olan kompresyon değerlerinin yakalanamaması veya ciddi fark oluşması manasına gelir. Araç motorlarına ne için revizyon işlemi yapılır? Aşağıda hangi durumlarda motor revizyonu gerektiğini açıklamaya çalışalım,

- Araçlar, uzun yıllar kullanıldığında ve yüksek kilometrelere ulaştığında motorda meydana gelen doğal metal sürtünmeleri nedeni ile oluşan aşınmalar motorun fabrika çıkış değerlerini ve performansını yakalayamamasına neden olur. Eski performansına ve yakıt değerlerine ulaşabilmek için motor revizyonu yapılmaktadır.

- Yağsız çalışma, uzun süre soğuk çalışma, motor suyunun eksik çalışması sonucu aşırı ısınma gibi olağan dışı faktörler mekanik sürtünmeyi arttırır. Bu nedenle oluşan performans kayıplarının yeniden yakalanması ve yakıt ekonomisinin yakalanması için motor revizyonu gerekmektedir.

- Bakımsız kalan motorlarda geç yağ değişimleri, soğutma suyunda kireçli su kullanılması ve antifriz eklenilmemesi veya tamamen antifiriz kullanılması sonucu araç soğutma sisteminde oluşan paslanmalar ve delinmeler nedeniyle araçta oluşan sık hararetler veya motor kapak contasından silindir bloğuna sızan su motorda oluşturacağı arızalar nedeniyle motor revizyonu gerekmektedir.

- Aşırı yüklenilen motorlarda oluşan piston kolu hasarları, motor gövdesinde basınç nedeniyle oluşan blok hasarları, yanma odası ile krank bloğunu ayıran sekmanlarda oluşan sorunlar, subap setlerinde özellikle ayarsızlık ve yüksek ısı farkları nedeniyle oluşan keçe, subap sorunları nedeniyle motor revizyonu gerekmektedir.

Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Motor ömrünü uzatmak, motorun en doğru şekilde kullanılması ve bakımlarının aksatılmadan yapılması ile mümkün olacaktır. Aşağıda araç motorlarının verimli kullanılmasına ilişkin ipuçları paylaşacağız;

- Araç motorlarının araç kataloğunda belirtilen kilometrelerinde mutlaka mekanik bakımları yapılmalıdır. Mekanik bakımlarda aracın soğuk ve sıcak olduğu durumlardaki tepkileri gözlemlenir. Sesler ve sarsıntılar motorun ve çalışma sisteminin kusurlu olup olmadığının gözlemlenmesine yardımcı olur. Anormal durumlar önceden tespit edilip arızalara neden olmadan giderilebilmektedir.

- Ani hızlanmalardan kaçınmak, yüksek viteslerden düşük viteslere ani geçişler yapmak, Motor freni adı da verilen kompresor freninin aşırı kullanılmasından kaçınmak ve bu tip frenleme esnasında motora aşırı yük bindirmemek araç motorunda oluşacak olumsuz durumlardan sizi azami düzeyde koruyacaktır.

Verilen öneriler kullanıcı düzeyinde olup uygulamalardan önce ve mutlaka servisimizin uzmanlarından araç modelinize uygun tavsiyeleri doğrudan almanız önem arz etmektedir.

- Araç kullanım klavuzunda belirtilen vizkozitede (akışkanlık ölçüsü) motor yağı kullanılmalıdır. Yağ bakımları belirtilen kilometreleri geçmeden yağ filtresi ile beraber değiştirtilmelidir. Yağ seviye çubuğunda belirtilen seviyenin altında veya üstünde araca yağ koyulmamalı ve bu halde kullanılmamalıdır.

- Araç ilk çalıştırıldığında yaklaşık 1 dakika motorun yağlanması ve aşınmanın olmaması için gaza basılmamalı, rolanti devrinde beklenilmelidir. Bu sürenin uzaması motorda soğuk aşınmalara neden olacağı, motorun geç ısınacağı ve yakıt sarfiyatının artmasına neden olacağı için araç normal devirle harekete geçirilmeli ve kısa sürede motorun ısınması sağlanmalıdır. Motor normal çalışma ısısına ulaşana kadar aşırı gaz vermekten kaçınılmalıdır.

- Yaz ve kış bakımları zamanında yapılmalı, araç için araç kataloğunda önerilen tipte antifiriz kullanılmalıdır(renkleri aynı olsada 4 farklı tipte antifiriz bulunmaktadır). Antifiriz oranları yaz dönemlerinde araç suyunun %20’si oranında ilave edilir iken bu oran kış dönemlerinde %50 -60 oranlarına çıkarılmaldır. Antifiriz araç suyunun motor bloğuna zarar vermesini önleyeceği gibi yazın aşırı ısınmasının önüne geçecek, kışın ise motorun uygun ısıya hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda suyun kaynama eşiğini yükselteceği için hararet riskini düşürecektir.

Bölgemizde bulunan tüm ziyaretçilerimize araç kilometresine uygun araç bakımını, kaliteli hizmet uygun fiyat prensibi ile sunuyoruz.

Not: Bilgilendirme ve yön gösterme amaçlı yazılmıştır. Aracınız ile ilgili arızalarınızı mutlaka işinin ehli ustalarınıza iletiniz. Arızasız ve kazasız günler dileğiyle.