Elektronik Kontrol Üniteleri (ECU)

Elektronik kontrol üniteleri (ecu= electronic control unit ) adından da anlaşılacağı gibi aracımızın üzerindeki elektronik mekanizmaların ve sensörlerin ilgili olduğu kontrol kartına ilettiği verileri analiz edip aracın mevcut durumunu değerlendirerek çeşitli işlevleri sağlıklı yerine getirmesine imkan veren kontrol kartlarıdır. Günümüzde araçlara katılan donanımlar ve gelişen imkanlar dahilinde araç yakıt tasarrufunu arttırmak, çevreye duyarlı olmak, daha az ham madde kullanmak, maliyeti azaltmak vs.. bir çok nedenden dolayı mekanik sistemlerin işi daha küçük ve maliyetsiz sensörlere teslim edilmiştir.

ECU’ler sensörlerden gelen verileri değerlendirir ve yakıt ve egzoz sistemlerini, fren sistemlerini ve ortam koşullarını değerlendirerek daha konforlu ve ekonomik aynı zamanda istenildiği doğrultuda daha performanslı sürüşü mümkün kılar. Güncel araçlarda marka ve modele bağlı ne kadar değişiklik göstersede aşağıda bazı temel sensörler hakkında bilgi sahibi olmamız da, aracımızın arızalarının çözümünde fikir sahibi olmak adına fayda bulunuyor. Başlıcaları;

- MAP sensörü (Atmosfer basıncını ecu ya ileten parçadır. Yükselti ve Sıcaklık değişikliklerinde yeni ölçümleri ecu ya iletip doğru yakıt karışımında önemli sensörlerdendir.)

- MAF sensörü (Hava akış metre olarakda adlandırılan bu sensör sayesinde aracımız emiş esnasındaki hava kütlesini ölçüp doğru miktarda oksijen emilimini kontrol eder.)

- Egzantirik Mili Sensörü (Egzantirik milinin konumunu ecuya gönderir. Mil üzerindeki çentikleri algılayan ecu emme ve subap zamanlarını bu sensörden aldığı veriler doğrultusunda gerçekleştirir.)

- Krank sensörü (Motor devrini ve krank milinin konumunu ecuya bildirir. Arızalı olması durumunda aracınız marş bassada çalışmaz veya çalışıp stop eder. Sente atlatılmışcasına sersem çalışır.)

- Gaz Kelebeği Konum Sensörü (Gaz Pedal potansiyometrisinin tepkilerine bağlı olarak gaz boğaz kelebeğinin açıcını ayarlayan sensördür. Arıza durumunda gazı geç salma veya gaza yüklenildiğinde silkeleme gibi hatalar vermesi ile meşhurdur.)

- Soğutma suyu sensörü ( Aracınızın soğutma suyunun seviyesini bildiren sensördür.)

- Hararet sensörü (Aracın soğutma suyu ısısını ecuya bildirir. Eğer aşırı ise fan açması için komut iletir.)

- Oksijen Sensörü (Egzoz üzerinde, yeni sistemlerde ise emme ve çıkış manifoltlarında bulunan bu sensör verimli yanma oranlarını ecuya iletir. Düşük emisyon ve düşük yakıt için sağlıklı ölçüm yapması oldukça önemlidir.)

Bahsettiklerimiz başta olmak üzere araçlarımızda daha bir çok sensör bulunmaktadır. Karşılaştığınız sorunlarda ve aracınızın olağan dışı tepkilerinde hangi sensörlerin nasıl problemler açabileceğini kısmen öğrenmiş olduk.

Bölgemizde bulunan tüm ziyaretçilerimize araç kilometresine uygun araç bakımını, kaliteli hizmet uygun fiyat prensibi ile sunuyoruz.

Not: Bilgilendirme ve yön gösterme amaçlı yazılmıştır. Aracınız ile ilgili arızalarınızı mutlaka işinin ehli ustalarınıza iletiniz. Arızasız ve kazasız günler dileğiyle.